Arborysta – zawód, który się nie nudzi

Dodano: 2 listopada 2020
news-

„Drzewa są po prostu piękne, potrzebują tak niewiele, bo słońca, deszczu… a od nas szacunku” (Łukasz Borowicz)

Szacunek i miłość do drzew to jedne z najistotniejszych kompetencji arborysty. Zawód ten łączy w sobie kilka dyscyplin, m.in. dendrologię oraz nauki przyrodnicze. Praca arborysty polega na pielęgnacji pojedynczych drzew przy użyciu technik wspinaczkowych.

To wymagający zawód, przeważnie wykonywany przez mężczyzn. Jednak ostatnio również wiele kobiet zasila szeregi arborystów. O tym, czy ktoś nadaje się na arborystę nie decyduje bowiem siła, a wrażliwość na przyrodę, piękno drzew i umiejętności techniczne.

Jak zostać arborystą? Potrzebne jest do tego odbycie specjalistycznych kursów i szkoleń – to dzięki nim możesz nabyć odpowiednie uprawnienia. Ważne jest również, aby lubić kontakt z przyrodą, wysiłek fizyczny oraz wspinaczkę. Arboryści powinni cechować się dobrą kondycją, zwinnością, sprytem, opanowaniem oraz odpornością na stres.

Arborysta zajmuje się pielęgnacją drzew metodą wspinaczkową lub przy pomocy podnośnika koszowego. To osoba, która dba zarówno o zdrowie drzew, jak i bezpieczeństwo ludzi. Usuwa niebezpieczne, martwe konary oraz wykonuje cięcia pielęgnacyjne. Zajmuje się całym procesem życia drzewa: sadzeniem, podlewaniem, a także przycinaniem i wycinką drzew – wtedy, gdy są one niebezpieczne. Jak zatem zostać arborystą? Na jakie szkolenia warto zwrócić uwagę? Odpowiadamy.

Co na początek?

Aby zostać arborystą, warto zapisać się do Szkoły Drzewa kształcącej w tym zawodzie, oferującej różnego rodzaju szkolenia. Najważniejsze są tzw. kursy A i B, pozwalające pracować zarówno w Polsce, jak i za granicą. Ważne, aby nieustannie się kształcić i poszerzać swoje umiejętności – w tym celu warto uczestniczyć w oferowanych przez szkoły arborystyki kursach uzupełniających.

Kurs arborystyki – poziom A

Poziom A to podstawowe szkolenie dla przyszłych arborystów. Mogą je odbyć osoby, które:

  • mają ukończone 18 lat,
  • podpisały oświadczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych.

Program szkolenia obejmuje zagadnienia związane z budową i biologią drzew, ich pielęgnacją, sadzeniem i nawożeniem, a także regulacjami prawnymi, związanymi z pracą na drzewach. Podczas kursu praktycznego uczestnicy poznają techniki instalacji lin roboczych, wspinaczki drzewnej oraz poruszania się w koronie. Nabywają też podstawową wiedzę o sprzęcie wykorzystywanym do prac pielęgnacyjnych przy drzewach.

Cena kursu na poziomie A wynosi około 1500-1800 zł.

Kurs arborystyki – poziom B

Poziom B to szkolenie zaawansowane, na drwala wysokościowego, zajmującego się sekcyjną wycinką drzew. Kurs na poziomie B wymaga ukończenia szkolenia na poziomie A oraz kursu pilarza drwala. Osoba, która chce w nim uczestniczyć, musi:

  • mieć ukończone 18 lat,
  • posiadać ukończony kurs drwala (pilarza),
  • mieć udokumentowaną praktykę w pracy na drzewach, z wykorzystaniem technik linowych (minimum 300 godzin),
  • mieć orzeczenie lekarskie o zdolności do prac na wysokości.

Podczas kursu można nauczyć się więcej na temat: budowy drzew, zasad bezpieczeństwa przy obsłudze pilarki spalinowej (na wysokości), środkach ochrony osobistej, pozycjonowania na drzewie, technikach usuwania korony i pnia, technikach wchodzenia na drzewo, zabezpieczenia terenu prac, ścinki sekcyjnej w warunkach utrudnionych oraz komunikacji podczas prac i współpracy z zespołem.

Kurs na poziomie B kosztuje około 1500-1800 zł.

Inne szkolenia

Istnieją również szkolenia przeznaczone dla bardziej doświadczonych arborystów. Najpopularniejsza z nich to: ABA International oraz European Tree Worker.

ABA International

ABA International organizuje szkolenia, które pozwalają uzyskać Europejski Certyfikat Arborysty oraz Europejski Certyfikat Pilarza Drwala – dokumenty te cenione są na całym świecie. Stanowi on potwierdzenie umiejętności w szeroko rozumianej dziedzinie arborystyki. Dokument wydawany jest obecnie w 27 krajach na świecie, a egzaminy przeprowadza 84 wykwalifikowanych egzaminatorów.

Poszczególne kursy można zdawać na różnych poziomach.

Oprócz tego, ABA International pozwala uzyskać certyfikaty operatorów maszyn, pracy na wysokościach, itd.

Europejski Certyfikat Arborysty

Europejski Certyfikat Arborysty – można go zdawać na poziomach A1, A2 i A3, które dają różne uprawnienia arborystyczne.

  • A1 – jest to szkolenie z technik wchodzenia na drzewo, używania piły ręcznej oraz ratownictwa z pnia,
  • A2 – kurs obejmuje techniki cięcia sekcyjnego,
  • A3 – szkolenie dotyczy technik riggingu.

Europejski Certyfikat Pilarza

Europejski Certyfikat Pilarza – można go zdawać na poziomach: ECC1, ECC2, ECC3 i ECC4, które dają róże uprawnienia pilarskie.

  • ECC1 – kurs dotyczy serwisu pilarki oraz przecinania i rozcinania naprężeń,
  • ECC2 – szkolenie obejmuje podstawowe techniki ścinania drzew,
  • ECC3 – szkolenie obejmuje techniki ścinki drzew trudnych i niebezpiecznych,
  • ECC4 – szkolenie obejmuje naukę usuwania wykrotów i wyłomów na małych i dużych powierzchniach.

European Tree Worker

Ceniony jest również certyfikat European Tree Worker (ETW), który potwierdza rzetelne przygotowanie do zawodu. Wydaje go Europejska Rada ds. Drzew. European Tree Worker przeznaczony jest dla doświadczonych arborystów z wieloletnim stażem w branży. Kurs tego typu można zrobić m. in. we Wrocławiu.

Chcąc uzyskać taki certyfikat, należy przystąpić do egzaminu. Osoby, które go otrzymają, mogą posługiwać się tytułem „Wykwalifikowany Europejski Tree Worker – praca na linach i/lub z platformy”. Tytułem można posługiwać się przez trzy lata, po tym czasie należy odnowić kwalifikacje.

Kursy uzupełniające

Odbycie kursów na poziomie A i B to dopiero początek. Arboryści powinni również przejść różnego rodzaju szkolenia uzupełniające, organizowane przez szkoły arborystyki lub inne organizacje. Przykładowo, mogą być to kursy:

  • ratownictwa specjalistycznego,
  • obsługi urządzeń diagnostycznych drzew,
  • kurs stosowania statycznych i elastycznych wiązań drzew.

Podsumowanie

Chciałbyś zostać arborystą, ale nie wiesz, które szkolenie będzie dla Ciebie najlepsze? Zastanawiasz się do której szkoły warto się zapisać? A może nie wiesz, która godna uwagi szkoła znajduje się blisko Twojego domu? Zadzwoń do nas, chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Nadchodzące wydarzenia