ABC arborystyki – co warto wiedzieć? Kim jest arborysta i czym się zajmuje

Dodano: 25 marca 2022
news-


Słowo arborystyka pochodzi z języka łacińskiego, w którym „arbor” oznacza drzewo. Arborysta to profesjonalista specjalizujący się w opiece nad drzewami. Jest on odpowiedzialny za zdrowie i bezpieczeństwo drzew w środowisku miejskim.


Arboryści mogą być zatrudniani przez gminy, przedsiębiorstwa lub właścicieli domów, prywatnych posesji. Arboryści są ważną częścią naszego środowiska i odgrywają istotną rolę w utrzymaniu naszych drzew. Ich praca ma na celu uczynienie naszych drzew miejskich zdrowymi, pięknymi i bezpiecznymi dla otoczenia.


Kiedy i po co najczęściej wzywany jest arborysta oraz jakie są jego zadania


Zadania arborysty są liczne, a obszar działań – rozległy. Obejmuje sadzenie drzew, przycinanie drzew, zwalczanie szkodników i chorób, usuwanie przerośniętych lub w inny sposób niebezpiecznych gałęzi. Główne ich zajęcia to: pielęgnacja, wykonywanie cięć pielęgnacyjnych, wycinka drzew, których niestety nie da się uratować.


Arboryści mogą pracować dla wielu różnych organizacji sektora prywatnego lub publicznego, gmin lub prywatnych przedsiębiorstw. Arborysta najczęściej wzywany jest tam, gdzie dostęp do drzewa
jest trudny i często niebezpieczny.


Arboryści zajmują się diagnostyką drzew, są wzywani po to, by diagnozować i eliminować problemy nękające drzewa, a także w celach konsultacji, np. by udzielić właścicielowi nieruchomości porad w zakresie pielęgnacji drzew znajdujących się na posesji i określić, czy mogą stanowić niebezpieczeństwo dla ludzi wokół.

Zawód arborysty wymaga więc zarówno siły oraz kondycji fizycznej, dobrej koordynacji ruchowej, jak i rozległej wiedzy na temat drzew, chorób dotykających drzewa, znajomości technik pielęgnacyjnych
oraz technik linowych, wspinaczkowych i arborystycznych.


Praca arborysty to z całą pewnością dyscyplina praktyczna, jednak wymagany jest w niej spory bagaż wiedzy teoretycznej. Właściwie przeszkolonemu arboryście nieobca jest wiedza z zakresu pierwszej
pomocy. Arborysta doskonale radzi sobie we wspinaczce z użyciem lin, zna i wykorzystuje techniki pracy na drzewie, umiejętnie i w bezpieczny sposób operuje piła mechaniczną – zarówno na ziemi, jak i na dużych wysokościach. Powyższe umiejętności arborysta nabywa, kończąc zaawansowany kurs arborysty.


Arborysta ma rozległe wyposażenie, rozumie biologię i fizjologię drzew, zna choroby i zaburzenia, które wpływają na drzewa. Arborysta wie, jak prawidłowo przycinać drzewa, diagnozować je i wykonywać ekspertyzy, właściwie oszacować potencjalne niebezpieczeństwo oraz jak zapobiegać szkodom wyrządzanym przez silny wiatr, śnieg i inne czynniki meteorologiczne.


Jak chroniony jest arborysta podczas pracy w koronach drzew?


Ważną część wyposażenia arborysty stanowi odzież oraz obuwie arborystyczne. Praca na wysokości z wykorzystaniem piły mechanicznej jest bardzo niebezpieczna, nawet dla doświadczonego arborysty.
Ubiór arborysty musi zapewniać wygodę, ochronę, widoczność, a przy tym być funkcjonalny. Obuwie arborysty wyposażone jest w system antyprzepięciowe, chroniące palce przed urazami, w spodniach i butach antyprzecięciowych znajduje się specjalny materiał, który spowalnia piłę mechaniczną podczas przecięcia (stopień i obszar ochrony jest zależny od klasy i typu takich spodni). Zarówno spodnie, jak i kurtka arborysty mają wiele kieszeni. Natomiast do uprzęży poprze podczepione są drobniejsze elementy wyposażenia, takie jak apteczka podręczna czy ręczna piła do drewna. W ubiorze arborysty bardzo ważny jest również kask, który ochrania głowę i twarz, a poprzez siatkę ogranicza dostawanie się kurzu i pyłu do oczu oraz zanieczyszczeń pod kask. Innym równie ważnym elementem są nauszniki, które chronią przed hałasem, dobrze gdy są lekkie, niewielkie i przylegające do głowy.

Nadchodzące wydarzenia